Artystyczny duet
Markowscy. Grażyna i Bogdan. Ona maluje, on rzeźbi. Ukryci w przepięknym zakątku Lubelszczyzny niedaleko Kazimierza Dolnego, od pięćdziesięciu lat tworzą swój niepowtarzalny mikroświat zamknięty w ramie obrazu, drewnie, kamieniu, brązie.
Warszawskie spotkanie z Artystami w M6 na Żurawiej odbyło się 20 października 2023 roku. Grażyna Markowska po raz pierwszy pokazała swój najnowszy cykl obrazów „Wizje” uzupełniony starszymi pracami. Wśród kameralnych rzeźb z brązu, marmuru i drewna zwracały uwagę niedawno dokończone przez Bogdana Markowskiego „Głowa Grażyny” i „Tors kobiety” (drewno z polichromią wykonaną przez Grażynę). W niewielkiej, kameralnej przestrzeni zwykłego mieszkania, ten rzeźbiarsko-malarski duet artystyczny stworzył swoimi pracami niezwykłą atmosferę, zachęcającą do rozmów o sztuce.
Migawki ze spotkania
W Witoszynie
Markowscy pracują w Witoszynie, wsi położonej w malowniczych wąwozach między Nałęczowem a Kazimierzem Dolnym. Stworzyli tam pracownię twórczą ze stałą, plenerową galerią kamiennych rzeźb.
Obrazy Grażyny Markowskiej znajdują w zbiorach Zachęty, CBWA, BWA w Białymstoku, Rzeszowie, Lublinie, Zamościu, ZPAP w Opolu, Muzeum na Majdanku, kolekcji Lubelskich Spotkań Artystycznych oraz w rękach wielu kolekcjonerów prywatnych. Rzeźby Bogdana Markowskiego spotkamy w przestrzeni publicznej. Jest autorem rzeźby psa Werniksa przy Rynku Głównym w Kazimierzu Dolnym i stojącej na dziedzińcu Muzeum Nadwiślańskiego rzeźby pt. „Tors”. Ślady działalności rzeźbiarskiej Bogdana widać też w Zamościu i Lublinie, szczególnie na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Monumentalnym dziełem Markowskiego jest stworzony z ogromnych granitowych głazów Pomnik Pamięci Poległych Leśników w Zwierzyńcu, na skraju Roztoczańskiego Parku Narodowego. Więcej na stronie: bogdanmarkowski.pl.
Magda Sowińska
Warto zajrzeć także do naszego archiwum.