Bez sacrum nie ma
możliwości spełnienia.
Nie ma piękna,
nie ma Boga.
Nie ma tak naprawdę sztuki
– Lech Majewski
„Camera lucida”
Galeria sztuki spa spot w Nałęczowie kończy tegoroczny sezon wystawienniczy mocnym akcentem prezentując twórczość Lecha Majewskiego, reżysera filmowego i teatralnego, poety, prozaika, malarza, rzeźbiarza oraz autora sztuki wideo.
Lech Majewski myśli obrazami, z fabularnym rozmachem buduje i zatrzymuje w kadrach, sekwencja po sekwencji, swoje wizje. W cyklach wideo ukazuje fascynacje, lęki i traumy człowieka. Widz ogląda świat perfekcyjnie wykreowany przez Majewskiego, ale jednocześnie niepokojąco znajomy. Wystawa w galerii sztuki spa spot w Nałęczowie, zatytułowana „Camera lucida”, składa się z tryptyków wideo z najsłynniejszych cyklów Majewskiego „Krew Poety” (2006) i „Ćwiczenia z Bruegla” (2011) oraz dwóch wideo-artów z najnowszego cyklu „Supermarket Dante” (2015). Partnerem Wydarzenia jest firma Sony Professional. Wernisaż wystawy z udziałem artysty odbył się 24 października br.
Relacje z wernisażu
Zdaniem Janusza Michalika, właściciela galerii sztuki spa spot w Nałęczowie, do opisywania sztuki Majewskiego potrzebny jest specjalny język. Dlatego otwierając pokaz wideo-artów „Camera lucida” odczytał swój tekst poetycki będący rodzajem recenzji twórczości Majewskiego:
I zjechał do Nałęczowa Lech Majewski.
I pokazał swój wideo-art.
I stanęliśmy w zachwyceniu.
A wielu ogarnęło wzruszenie i zaduma…
Bo w sztuce Majewskiego jest tajemnica.
I człowiek z tajemnicą się zmaga.
Tajemnicą dla mnie jest moja zewnętrzność.
Lecz tajemnicą jestem również ja sam.
I to zapewne tajemnicy część istotniejsza.
„Ja nie będę nic mówił, bo wszystko jest w obrazach – podkreślił w czasie wernisażu Lech Majewski. – Dość dużo się dzieje w tym samym czasie. Jest moja ogromna wystawa w Muzeum Śląskim w Katowicach, równolegle odbywa się prezentacja w Rio de Janeiro. A tu, w galerii spa spot w Nałęczowie, jest pokazana kwintesencja moich najważniejszych cyklów wideo: Krew Poety, Supermarket Dante, Ćwiczenia z Breugla”.
Telewizyjna relacja z wernisażu została przygotowana przez TVP Lublin i wyemitowana w programie kulturalnym „Zobacz, co słychać”. Obejrzyj materiał filmowy (rozmowa z Lechem Majewskim zaczyna się w 11:57 minucie programu).
Katalog wystawy „Lech Majewski. Camera lucida”
Galeria spa spot wydała katalog poświęcony sztuce wideo Lecha Majewskiego. We wstępie do wydawnictwa Lech Majewski podkreśla, że wzorem dawnych mistrzów pragnie „odnaleźć formułę, dzięki której można dać ludziom przeczucie harmonii i pootwierać bramy nieba”. „Bez sacrum nie ma możliwości spełnienia. Nie ma piękna, nie ma Boga. Nie ma tak naprawdę sztuki” – twierdzi artysta.
„Lech Majewski jest znakomitym obserwatorem, problemy ludzi są mu bliskie i potrafi mówić o nich w sposób przejmujący, posługując się, jeśli trzeba, groteską, surrealizmem lub baśnią” – napisał w katalogu Janusz Michalik. Jego zdaniem, bohaterowie Majewskiego mają nadspodziewanie wiele cech wspólnych. „On te cechy w sposób mistrzowski ekstrahuje, tworząc wielowymiarowy obraz współczesnego człowieka” – podsumował Janusz Michalik.
Zobacz katalog wystawy „Lech Majewski. Camera lucida” (pobierz Katalog_Lech_ Majewski).
Lech Majewski przygotował wystawę w galerii sztuki spa spot w Nałęczowie jakby w kontrze do wspomnianego wcześniej monumentalnego pokazu swojego dorobku artystycznego w Muzeum Śląskim w Katowicach. „To nowe dla mnie doświadczenie. W kameralnej przestrzeni tej galerii widz jest tak blisko obrazu, że staje się jego częścią” – mówi Lech Majewski.
Wystawa „Camera lucida” poświęcona twórczości wideo Lecha Majewskiego będzie prezentowana w galerii sztuki spa spot w Nałęczowie do 8 listopada br. Zaproszenie na wystawę jest tutaj.
O Artyście
Lech Majewski od wielu lat pracuje głównie za granicą. Jego filmy, m.in. „Rycerz”, „Więzień Rio”, „Wojaczek”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Młyn i krzyż” oraz „Onirica” były pokazywane na festiwalach filmowych w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Londynie, Jerozolimie, zdobywając liczne nagrody.
Działalność artystyczna Lecha Majewskiego uhonorowana została dużymi wystawami jego prac na całym świecie. W 2006 roku w najbardziej prestiżowym muzeum sztuki współczesnej The Museum of Modern Art w Nowym Yorku (MoMA) odbyła się indywidualna retrospektywa jego twórczości wraz z premierą „Krwi Poety”, sekwencji 33 wideo-artów prezentowanych symultanicznie. Rok później instalacja „Krew Poety” stała się częścią 52. Biennale w Wenecji. Kolejny cykl wideo-artów „Ćwiczenia z Bruegla” był wystawiany w Luwrze, Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, Muzeum Narodowym w Krakowie oraz na 54. weneckim Biennale.
W Polsce odbyły się m.in. wystawy w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Narodowym w Krakowie, toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Trwa duży przegląd jego twórczości w Muzeum Śląskim w Katowicach, zatytułowany „Lech Majewski. Podziemne słońce. Wideo-art, rzeźba” (wrzesień-listopad 2015 roku).
O Partnerze Wydarzenia
Na potrzeby organizacji wystawy „Camera lucida” firma Sony Professional udostępniła profesjonalne wielkoformatowe monitory Sony Bravia B2B Full HD z podświetleniem LED. Doskonała jakość obrazu oraz elastyczne możliwości dostarczania sygnału z urządzeń USB lub z sieci IP, wbudowany HTML5 i system Android sprawiają, że monitory te są coraz częściej stosowane w instalacjach artystycznych.